2015-11-28 20:35:34

Nakn vrtualnog posjeta CERN-u

CERN (francuski za: Europsko laboratorij za fiziku čestica) je međunarodna institucija osnovana 1954. godine koja se bavi proučavanjem fizike čestica. Nalazi se u blizini švicarskog grada Ženeve na švicarsko-francuskoj granici. CERN  broji 20 država članica, a 38 država ima ugovore o suradnji. Među tih 38 država nalazi se i Hrvatska. Želite li saznati više pročitajte članak koji je napisao Daniel Ceci iz 8.b razreda.

U CERN-u znanstvenici diljem svijeta pokušavaju otkriti nove spoznaje o česticama koje se nalaze unutar atoma. Mnoga se istraživanja vrše pomoću Velikog akceleratora (sudarača) čestica i detektora koji proučavaju određene promjene koje se događaju u sudaraču.

Veliki sudarač (akcelerator) čestica

Taj uređaj ubrzava pozitivno ili negativno nabijene čestice (poput protona i elektrona) do jako velikih brzina te ih potom zabija jednu u drugu. Tim sudaranjem želi se bolje shvatiti građa atoma i čestica koje ga sačinjavaju. Također se pomoću njega pokušavaju otkriti svojstva slabo poznate tamne tvari koja čini više od jedne petine svemira, postojanje Higgsovog bozona i mnogi misteriji svijeta oko nas na koje još nemamo odgovor. Taj uređaj funkcionira na način da čestice pusti velikom brzinom u manji akcelerator koji ih nakon nekog vremena šalje u akcelerator srednje veličine te ih konačno šalje u najveći akcelerator. U njemu dolazi do zabijanja čestica. Veliki akcelerator čestica predstavlja veliko tehnološko dostignuće, jedna je od najvećih i najkompliciranijih ljudskih konstrukcija. Nalazi se više od 100 metara ispod zemlje kako bi se odstranile vanjske smetnje i ostvarili najbolji mogući uvjeti, a dugačak je 27 kilometara . Zanimljivo je kako je Veliki akcelerator čestica napravljen od različitih materijala i elektroničkih dijelova koji su napravljeni diljem svijeta. Osim iz praktičnih razloga, razlog tomu bio je i taj da se željelo pokazati kako je CERN međunarodna organizacija te da je svaka država dala svoj doprinos u njegovom razvoju.

Iako je CERN definitivno utemeljen pretežno radi istraživanja na polju fizike dobro je naglasiti da su njegovi zaposlenici izmislili neke vrlo važne izume koji su im pomogli da obavljaju svoj posao, ali ujedno i donijeli vrlo velik doprinos u cijelom svijetu. Mnogi od tih izuma našli su primjenu na polju medicine, a na CERN-u se također razvio i World Wide Web(WWW) koji se kasnije proširio svijetom.

 

U CERNU je zaposleno čak oko tridesetak hrvatskih fizičara. To je vrlo velik broj iz kojeg zaključujemo da smo prilično dobro upućeni u današnja pitanja i izazove znanosti. Uz malo sreće i marljivog rada tako će i ostati.


Osnovna škola Augusta Harambašića Zagreb